Vishay/Sprague M39003/03-0128H
M39003/03-0128H picture photo
Mfg. Part Number
M39003/03-0128H
Brief Description
CAP TANT 390UF 10% 10V AXIAL
Datasheet Download
M39003/03-0128H.pdf
Availability of M39003/03-0128H
QUANTITY
M39003/03-0128H Order Process
Ship out your order
Specifications of M39003/03-0128H
Internal Part NumberEIS-M39003/03-0128H
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
TypeHermetically Sealed
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Height - Seated (Max)-
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesMilitary
Failure RateM (1%)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M39003/03-0128H
Related LinksM39003/, M39003/03-0128H Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
M39003/03-0128H Details Description
Related parts for M39003/03-0128H
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 2.5MM 10POS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:6 700MHZ 28PLCC datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG GP YELLOW CA 0.56" datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 7POS datasheet.pdf