EPCOS (TDK) B43540A5107M80
B43540A5107M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A5107M80
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540A5107M80.pdf
Availability of B43540A5107M80
QUANTITY
B43540A5107M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A5107M80
Internal Part NumberEIS-B43540A5107M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package230
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)970 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.01A
Impedance1.38 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A5107M80
Related LinksB43540A, B43540A5107M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A5107M80 Details Description
Related parts for B43540A5107M80
FIXED IND 820UH 420MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24HVQFN datasheet.pdf
COMMAND CONV PARALLEL FOR DSP datasheet.pdf
IC BIN FULL 4BIT ADD CAR 16SOIC datasheet.pdf
IC CONV CTLR POE-PD 40W 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 32POS datasheet.pdf