Vishay Semiconductor/Diodes Division BZX55A24-TAP
BZX55A24-TAP picture photo
Mfg. Part Number
BZX55A24-TAP
Brief Description
DIODE ZENER 24V 500MW DO35
Datasheet Download
BZX55A24-TAP.pdf
Availability of BZX55A24-TAP
QUANTITY
BZX55A24-TAP Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX55A24-TAP
Internal Part NumberEIS-BZX55A24-TAP
PackagingBulk
Voltage - Zener (Nom) (Vz)24V
Tolerance±1%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 18V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX55A24-TAP
Related LinksBZX55A, BZX55A24-TAP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BZX55A24-TAP Details Description
Related parts for BZX55A24-TAP
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 150A D2PAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS JAMNUT PINS datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT LC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL59420 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 15C P 120" YEL JACKS datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf