EPCOS (TDK) B43540A5337M82
B43540A5337M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A5337M82
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540A5337M82.pdf
Availability of B43540A5337M82
QUANTITY
B43540A5337M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A5337M82
Internal Part NumberEIS-B43540A5337M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)290 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.49A
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.055" (52.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A5337M82
Related LinksB43540A, B43540A5337M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A5337M82 Details Description
Related parts for B43540A5337M82
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 2512 datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 22POS 5.08MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 250MA SOD523 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP SWITCH BLACK/FROST POWER datasheet.pdf
RES 220 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TV 100C 100#22D SKT RECP datasheet.pdf
220UF 50V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf