EPCOS (TDK) B43540A5397M2
B43540A5397M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A5397M2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540A5397M2.pdf
Availability of B43540A5397M2
QUANTITY
B43540A5397M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A5397M2
Internal Part NumberEIS-B43540A5397M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A5397M2
Related LinksB43540, B43540A5397M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A5397M2 Details Description
Related parts for B43540A5397M2
STRAIN RELIEF 30 CONT SOCK CONN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPL SHTDWN 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
RES SMD 320 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D ROU datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf