Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F4873CS
RC1005F4873CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F4873CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 487K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F4873CS.pdf
Availability of RC1005F4873CS
QUANTITY
RC1005F4873CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F4873CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F4873CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F4873CS
Related LinksRC1005, RC1005F4873CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F4873CS Details Description
Related parts for RC1005F4873CS
IC REG BUCK ADJ 1.5A 10MSOP datasheet.pdf
RF FET LDMOS DUAL NI-1230 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 33V SNT-4A datasheet.pdf
68UF 100V 12,5X30MM 85C 15000H datasheet.pdf