Yageo RC0402FR-07140KL
RC0402FR-07140KL picture photo
Mfg. Part Number
RC0402FR-07140KL
Brief Description
RES SMD 140K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC0402FR-07140KL.pdf
Availability of RC0402FR-07140KL
QUANTITY
RC0402FR-07140KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC0402FR-07140KL
Internal Part NumberEIS-RC0402FR-07140KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
HTML DatasheetRC Series, L Suffix Datasheet.html
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC0402FR-07140KL
Related LinksRC0402FR, RC0402FR-07140KL Datasheet, Yageo Distributor
RC0402FR-07140KL Details Description
Related parts for RC0402FR-07140KL
SENSOR 200PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 280V 62A TO-3P datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF 370POS GOLD datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2413 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS T/H TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 34POS datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf