EPCOS (TDK) B43540A5477M87
B43540A5477M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A5477M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540A5477M87.pdf
Availability of B43540A5477M87
QUANTITY
B43540A5477M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A5477M87
Internal Part NumberEIS-B43540A5477M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)210 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.15A
Impedance290 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.055" (52.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A5477M87
Related LinksB43540A, B43540A5477M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A5477M87 Details Description
Related parts for B43540A5477M87
LABEL TT POLY WHT 4.00 X 3.00" datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
LOW PROFILE .100" SRHD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A DL 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 49POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100" datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.3V SNT-4A datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf