EPCOS (TDK) B43540A9157M82
B43540A9157M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9157M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9157M82.pdf
Availability of B43540A9157M82
QUANTITY
B43540A9157M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9157M82
Internal Part NumberEIS-B43540A9157M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package230
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)410 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.39A
Impedance480 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9157M82
Related LinksB43540A, B43540A9157M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9157M82 Details Description
Related parts for B43540A9157M82
IC REG LDO ADJ 40MA 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
OSCILLATOR TCXO 7.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A TO-220 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN DSUB 24POS PIN datasheet.pdf