EPCOS (TDK) B43540A9337M62
B43540A9337M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9337M62
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9337M62.pdf
Availability of B43540A9337M62
QUANTITY
B43540A9337M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9337M62
Internal Part NumberEIS-B43540A9337M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9337M62
Related LinksB43540A, B43540A9337M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9337M62 Details Description
Related parts for B43540A9337M62
CONN RING 10-12 AWG 1/4 SEAL datasheet.pdf
IC PWR I/F SWITCH PC CARD 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 71.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN SOCKET 18-22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS SKT datasheet.pdf
IC GATE OR 2CH 2-INP 8-VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 4POS datasheet.pdf