EPCOS (TDK) B43540A9337M62
B43540A9337M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9337M62
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9337M62.pdf
Availability of B43540A9337M62
QUANTITY
B43540A9337M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9337M62
Internal Part NumberEIS-B43540A9337M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9337M62
Related LinksB43540A, B43540A9337M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9337M62 Details Description
Related parts for B43540A9337M62
ROUND STANDOFF M4 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE AB VERT datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 2W 3264 datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
TOOL REMOVAL M81969/28-02 YLW datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 60POS datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO-214AC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf