EPCOS (TDK) B43540A9337M80
B43540A9337M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9337M80
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9337M80.pdf
Availability of B43540A9337M80
QUANTITY
B43540A9337M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9337M80
Internal Part NumberEIS-B43540A9337M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.55A
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9337M80
Related LinksB43540A, B43540A9337M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9337M80 Details Description
Related parts for B43540A9337M80
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE MODULE 3.4KV 2500A PWRDISC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
SENSOR REED SPST-NO 7MM SMD datasheet.pdf
CONN CAGE SFP+ 2PORT 3.05MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TV 5C 5#20 PIN PLUG datasheet.pdf
26500 7C 7#16 S TH RECP WC datasheet.pdf
1500UF 25V 16X36 125C RAD datasheet.pdf