EPCOS (TDK) B43540A9397M60
B43540A9397M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9397M60
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9397M60.pdf
Availability of B43540A9397M60
QUANTITY
B43540A9397M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9397M60
Internal Part NumberEIS-B43540A9397M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.78A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9397M60
Related LinksB43540A, B43540A9397M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9397M60 Details Description
Related parts for B43540A9397M60
RES 75K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MKS20K/MC20M/MKS20K datasheet.pdf
CONN KEYING PLUG EUROSOCKET datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C RED/ORANGE SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 6GHZ MICRO-P datasheet.pdf