EPCOS (TDK) B43540A9477M60
B43540A9477M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9477M60
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9477M60.pdf
Availability of B43540A9477M60
QUANTITY
B43540A9477M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9477M60
Internal Part NumberEIS-B43540A9477M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.14A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9477M60
Related LinksB43540A, B43540A9477M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9477M60 Details Description
Related parts for B43540A9477M60
DIODE MODULE 600V 100A ADD-A-PAK datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD MINI 8POS datasheet.pdf
CONN RCPT CORD 3POS FMALE PNL MT datasheet.pdf
ACCELEROMETER TRPL AXIS 14-LGA datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC TUNER MOPLL ANALOG 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 20POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 460MA 1.028 OHM datasheet.pdf