Honeywell Sensing and Productivity Solutions ML500PS1PG
ML500PS1PG picture photo
Mfg. Part Number
ML500PS1PG
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR SEALED GAUGE 0-500 PSI
Datasheet Download
ML500PS1PG.pdf
Availability of ML500PS1PG
QUANTITY
ML500PS1PG Order Process
Ship out your order
Specifications of ML500PS1PG
Internal Part NumberEIS-ML500PS1PG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply9 V ~ 35 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination Style-
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ML500PS1PG
Related LinksML500, ML500PS1PG Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
ML500PS1PG Details Description
Related parts for ML500PS1PG
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING SIZE 17X4' datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 10A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 340MA 5.75 OHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf