EPCOS (TDK) B43540A9567M
B43540A9567M picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9567M
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9567M.pdf
Availability of B43540A9567M
QUANTITY
B43540A9567M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9567M
Internal Part NumberEIS-B43540A9567M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.58A
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9567M
Related LinksB43540, B43540A9567M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9567M Details Description
Related parts for B43540A9567M
CONN IDC SOCKET 64 POS 30AU datasheet.pdf
FUSE CERM 6A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR LINEAR 225MM ANALOG datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf