EPCOS (TDK) B43540B5157M2
B43540B5157M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B5157M2
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540B5157M2.pdf
Availability of B43540B5157M2
QUANTITY
B43540B5157M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B5157M2
Internal Part NumberEIS-B43540B5157M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)640 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance910 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B5157M2
Related LinksB43540, B43540B5157M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B5157M2 Details Description
Related parts for B43540B5157M2
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6SMD datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.02"LX3.27"W datasheet.pdf
IC FILTER ACT MPU PROG 24-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 790UF 500V SCREW datasheet.pdf
IC SW W/CTRL SLEW RATE TSOT23-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf