EPCOS (TDK) B43540B5397M2
B43540B5397M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B5397M2
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540B5397M2.pdf
Availability of B43540B5397M2
QUANTITY
B43540B5397M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B5397M2
Internal Part NumberEIS-B43540B5397M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)270 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.78A
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B5397M2
Related LinksB43540, B43540B5397M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B5397M2 Details Description
Related parts for B43540B5397M2
ANTENNA 2.4GHZ DIPOLE 2DBI 1PC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HDR VERT 4POS TIN .156 PCB datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP JOG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf