EPCOS (TDK) B43540B9187M2
B43540B9187M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B9187M2
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540B9187M2.pdf
Availability of B43540B9187M2
QUANTITY
B43540B9187M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B9187M2
Internal Part NumberEIS-B43540B9187M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)330 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.59A
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B9187M2
Related LinksB43540, B43540B9187M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B9187M2 Details Description
Related parts for B43540B9187M2
RES 130 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE 800MA 120 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 152KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CARD A/D 0-10V SR9300 SMARTSTAR datasheet.pdf
IC 12BIT 1:3 MUX/DEMUX 56-TSSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL PB 32TP LN LP 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN datasheet.pdf