Ohmite TUM15J2K7E
TUM15J2K7E picture photo
Mfg. Part Number
TUM15J2K7E
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 15W 5% AXIAL
Datasheet Download
TUM15J2K7E.pdf
Availability of TUM15J2K7E
QUANTITY
TUM15J2K7E Order Process
Ship out your order
Specifications of TUM15J2K7E
Internal Part NumberEIS-TUM15J2K7E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package21
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTUM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.492" x 0.453" Rectangular x 1.929" L (12.50mm x 11.50mm x 49.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TUM15J2K7E
Related LinksTUM15, TUM15J2K7E Datasheet, Ohmite Distributor
TUM15J2K7E Details Description
Related parts for TUM15J2K7E
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS datasheet.pdf