ITT Cannon, LLC CA3106ER20-27P
CA3106ER20-27P picture photo
Mfg. Part Number
CA3106ER20-27P
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3106ER20-27P.pdf
Availability of CA3106ER20-27P
QUANTITY
CA3106ER20-27P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3106ER20-27P
Internal Part NumberEIS-CA3106ER20-27P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3106ER20-27P
Related LinksCA3106E, CA3106ER20-27P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3106ER20-27P Details Description
Related parts for CA3106ER20-27P
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
IC INTERFACE ENHANCED SER 20PLCC datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
IC DAC 14BIT VOUT 8-MSOP datasheet.pdf
HOSE SYS 1/4 NOZZLE R/A 1/16" datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 16.3M datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE D 27POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
2P PM PLUG VAL-U-LOK V2 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00075UF 5% 2500VDC AX datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 16 V datasheet.pdf