EPCOS (TDK) B43540B9337M
B43540B9337M picture photo
Mfg. Part Number
B43540B9337M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540B9337M.pdf
Availability of B43540B9337M
QUANTITY
B43540B9337M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B9337M
Internal Part NumberEIS-B43540B9337M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.51A
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B9337M
Related LinksB43540, B43540B9337M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B9337M Details Description
Related parts for B43540B9337M
IC HDTV VIDEO AMP 3CH 8-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC40B/AE40G/AKC40B datasheet.pdf
DEV TOOL ADAPT/SOCKET 100LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H datasheet.pdf