EPCOS (TDK) B43540B9337M7
B43540B9337M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43540B9337M7
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540B9337M7.pdf
Availability of B43540B9337M7
QUANTITY
B43540B9337M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540B9337M7
Internal Part NumberEIS-B43540B9337M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.51A
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540B9337M7
Related LinksB43540, B43540B9337M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540B9337M7 Details Description
Related parts for B43540B9337M7
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A SSMINI6 datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 8.87KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 5.2VOUT 100W datasheet.pdf
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 1-1/4" datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H datasheet.pdf
IT SERIES 2000 TOWER LINE INTERA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CABLE PIN datasheet.pdf