EPCOS (TDK) B43540C2108M80
B43540C2108M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43540C2108M80
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43540C2108M80.pdf
Availability of B43540C2108M80
QUANTITY
B43540C2108M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540C2108M80
Internal Part NumberEIS-B43540C2108M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.7A
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540C2108M80
Related LinksB43540C, B43540C2108M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540C2108M80 Details Description
Related parts for B43540C2108M80
RES SMD 21 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENSOR THERMAL MOXIE NTC 75C datasheet.pdf
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 20.7MM datasheet.pdf
PWR HDR RA 3P-24S-5P GOLD 32POS datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf