EPCOS (TDK) B43540C5157M62
B43540C5157M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43540C5157M62
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540C5157M62.pdf
Availability of B43540C5157M62
QUANTITY
B43540C5157M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540C5157M62
Internal Part NumberEIS-B43540C5157M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)650 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.36A
Impedance920 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540C5157M62
Related LinksB43540C, B43540C5157M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540C5157M62 Details Description
Related parts for B43540C5157M62
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 35V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET 2.32V SOT143 datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
SPLICE 2200-4200 012NPSTL datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.11UF RADIAL datasheet.pdf