Sullins Connector Solutions PTC17SAEN
PTC17SAEN picture photo
Mfg. Part Number
PTC17SAEN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS
Datasheet Download
PTC17SAEN.pdf
Availability of PTC17SAEN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PTC17SAEN Order Process
Ship out your order
Specifications of PTC17SAEN
Internal Part NumberEIS-PTC17SAEN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions17
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTC17SAEN
Related LinksPTC1, PTC17SAEN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PTC17SAEN Details Description
Related parts for PTC17SAEN
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 65KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 6PF 0.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
VHDM 8R DC RCPT 10COL 18MM GOLD datasheet.pdf
RS232 TO USB CONVERTER MODULE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT223-3 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 35V DO5 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 8V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf