EPCOS (TDK) B43540C9277M2
B43540C9277M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43540C9277M2
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540C9277M2.pdf
Availability of B43540C9277M2
QUANTITY
B43540C9277M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540C9277M2
Internal Part NumberEIS-B43540C9277M2
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)230 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.18A
Impedance270 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540C9277M2
Related LinksB43540, B43540C9277M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540C9277M2 Details Description
Related parts for B43540C9277M2
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 65W OUT SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 4W datasheet.pdf
MPAC DISCR KEY RECEPT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 980MA 117 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
47UF 25V 8X17.5 105C AXI datasheet.pdf