EPCOS (TDK) B43540E2397M62
B43540E2397M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43540E2397M62
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540E2397M62.pdf
Availability of B43540E2397M62
QUANTITY
B43540E2397M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540E2397M62
Internal Part NumberEIS-B43540E2397M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540E2397M62
Related LinksB43540E, B43540E2397M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540E2397M62 Details Description
Related parts for B43540E2397M62
CONV DC-DC 20W +12V/-12V DUAL datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 150V 0606 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=3000FT datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 39POS SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL28617 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf