EPCOS (TDK) B43540E2397M67
B43540E2397M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43540E2397M67
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540E2397M67.pdf
Availability of B43540E2397M67
QUANTITY
B43540E2397M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540E2397M67
Internal Part NumberEIS-B43540E2397M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540E2397M67
Related LinksB43540E, B43540E2397M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540E2397M67 Details Description
Related parts for B43540E2397M67
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XRP7713 datasheet.pdf
LED CBI 5MM GRN DIFF RA 30MA datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
GDT 800V THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
23MM X 23MM 1=25/PK datasheet.pdf
AM721355 REPLACEMENT BLADE datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
TV 15C 14#20 1#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf