Vicor Corporation VE-240-MW-B1
VE-240-MW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-240-MW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VE-240-MW-B1.pdf
Availability of VE-240-MW-B1
QUANTITY
VE-240-MW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-240-MW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-240-MW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-240-MW-B1
Related LinksVE-240, VE-240-MW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-240-MW-B1 Details Description
Related parts for VE-240-MW-B1
CONN SPRING 58POS DUAL .197 PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE SERVO TERMINAL BLOCK 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 360 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FLAME RET FLAT PAN POLE STANDOFF datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf