EPCOS (TDK) B43540F2108M62
B43540F2108M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43540F2108M62
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540F2108M62.pdf
Availability of B43540F2108M62
QUANTITY
B43540F2108M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540F2108M62
Internal Part NumberEIS-B43540F2108M62
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance90 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540F2108M62
Related LinksB43540F, B43540F2108M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540F2108M62 Details Description
Related parts for B43540F2108M62
CONN DB25 CRIMP FEM YLW CHROME datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SOD882 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK/NAT 3.48"LX2.44"W datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 25.2"L X 12.6"W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
AM60063-2 TOOLING HOLDER datasheet.pdf
POWER EDGE POWER/SIGNAL CPI datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf