EPCOS (TDK) B43540F2128M
B43540F2128M picture photo
Mfg. Part Number
B43540F2128M
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540F2128M.pdf
Availability of B43540F2128M
QUANTITY
B43540F2128M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540F2128M
Internal Part NumberEIS-B43540F2128M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.43A
Impedance75 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540F2128M
Related LinksB43540, B43540F2128M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540F2128M Details Description
Related parts for B43540F2128M
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 800A 300VAC datasheet.pdf
CONN IDC 14POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 2W DO214AC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf
13P AMPMODU II STIFT LEI datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf