EPCOS (TDK) B43540F2128M2
B43540F2128M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43540F2128M2
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540F2128M2.pdf
Availability of B43540F2128M2
QUANTITY
B43540F2128M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540F2128M2
Internal Part NumberEIS-B43540F2128M2
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.43A
Impedance75 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540F2128M2
Related LinksB43540, B43540F2128M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540F2128M2 Details Description
Related parts for B43540F2128M2
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 5.5GHZ 16MLF datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 66MA 18 OHM TH datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LP5900TL-1.8 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 31POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 3/4W LEADS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf