EPCOS (TDK) B43540F2397M82
B43540F2397M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43540F2397M82
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540F2397M82.pdf
Availability of B43540F2397M82
QUANTITY
B43540F2397M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540F2397M82
Internal Part NumberEIS-B43540F2397M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43540
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)180 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.99A
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540F2397M82
Related LinksB43540F, B43540F2397M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540F2397M82 Details Description
Related parts for B43540F2397M82
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 GL/W SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH REED SPST-NO 0.5A 15-20AT datasheet.pdf