EPCOS (TDK) B43540F2567M60
B43540F2567M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43540F2567M60
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540F2567M60.pdf
Availability of B43540F2567M60
QUANTITY
B43540F2567M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540F2567M60
Internal Part NumberEIS-B43540F2567M60
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540F2567M60
Related LinksB43540F, B43540F2567M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540F2567M60 Details Description
Related parts for B43540F2567M60
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 24IN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
KIT REF MOD/VERSATILE TPS61202 datasheet.pdf
KIT EXPERIMENTER H63C2 datasheet.pdf
RES 167K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 5V datasheet.pdf