EPCOS (TDK) B43540F2567M82
B43540F2567M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43540F2567M82
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540F2567M82.pdf
Availability of B43540F2567M82
QUANTITY
B43540F2567M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540F2567M82
Internal Part NumberEIS-B43540F2567M82
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.5A
Impedance150 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540F2567M82
Related LinksB43540F, B43540F2567M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540F2567M82 Details Description
Related parts for B43540F2567M82
Crystal 25.0000MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 300MA 4-SSOP T/R datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
THERMAL TAPE FOR 14.5MM BOARD datasheet.pdf
RES 62K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
100 mA, Low Quiescent Current, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf