EPCOS (TDK) B43540F2687M2
B43540F2687M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43540F2687M2
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43540F2687M2.pdf
Availability of B43540F2687M2
QUANTITY
B43540F2687M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540F2687M2
Internal Part NumberEIS-B43540F2687M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.87A
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540F2687M2
Related LinksB43540, B43540F2687M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540F2687M2 Details Description
Related parts for B43540F2687M2
SWITCH ROCKER DPDT 30A 125V datasheet.pdf
SENSOR 200 PSI 1/8 NPT 9V datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .037W G 16DSBGA datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 6' NM NM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf