EPCOS (TDK) B43544A5337M67
B43544A5337M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43544A5337M67
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43544A5337M67.pdf
Availability of B43544A5337M67
QUANTITY
B43544A5337M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43544A5337M67
Internal Part NumberEIS-B43544A5337M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43544
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.92A
Impedance460 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43544A5337M67
Related LinksB43544A, B43544A5337M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43544A5337M67 Details Description
Related parts for B43544A5337M67
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LMK01000 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 240V 4FT CABLE datasheet.pdf
RES SMD 181.02 OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGE .050 48POS DR TH datasheet.pdf
MX150 UNSEAL 2 CKT M FD CP W/O C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf