Vishay/Dale RNC60H1023FSRSL
RNC60H1023FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1023FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1023FSRSL.pdf
Availability of RNC60H1023FSRSL
QUANTITY
RNC60H1023FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1023FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1023FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1023FSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1023FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1023FSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1023FSRSL
XFRMR LAMINATED 31.5VA CHAS MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 393 I/O 672FBGA datasheet.pdf
RES 287 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MALE PRESS IN MODULE 78CKT datasheet.pdf
RES 271K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HDM SMPR180F G (CUTS) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.2A datasheet.pdf
47UF 63V 10X16 105C RAD datasheet.pdf