EPCOS (TDK) B43564A6128M
B43564A6128M picture photo
Mfg. Part Number
B43564A6128M
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
B43564A6128M.pdf
Availability of B43564A6128M
QUANTITY
B43564A6128M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564A6128M
Internal Part NumberEIS-B43564A6128M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package72
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.874" (22.20mm)
Size / Dimension2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564A6128M
Related LinksB43564, B43564A6128M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564A6128M Details Description
Related parts for B43564A6128M
IC PROGRAM 2.800V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 56POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC RIO SWITCH GEN2 784FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE PIN datasheet.pdf
83603 INSUL ANVIL datasheet.pdf
470UF 35V 10X20 datasheet.pdf