EPCOS (TDK) B43564A9398M7
B43564A9398M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43564A9398M7
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43564A9398M7.pdf
Availability of B43564A9398M7
QUANTITY
B43564A9398M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564A9398M7
Internal Part NumberEIS-B43564A9398M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43564
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)29 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.8A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564A9398M7
Related LinksB43564, B43564A9398M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564A9398M7 Details Description
Related parts for B43564A9398M7
IC OPAMP POWER 1.4MHZ DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 4.3A 91 MOHM TH datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC HIGH SIDE PWR SWITCH TO220-7 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
LED IND 8MM YLW 24VDC 20MA datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf