EPCOS (TDK) B43564B4109M3
B43564B4109M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43564B4109M3
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
B43564B4109M3.pdf
Availability of B43564B4109M3
QUANTITY
B43564B4109M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564B4109M3
Internal Part NumberEIS-B43564B4109M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21.5A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)5.728" (145.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564B4109M3
Related LinksB43564, B43564B4109M3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564B4109M3 Details Description
Related parts for B43564B4109M3
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1:8 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 560PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
SWITCH SHORT LEVER SPDT 5A datasheet.pdf
RES 336 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 14AWG GRN/YEL 4000' datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
Connector Header 52 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 50POS datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf