EPCOS (TDK) B43564E2339M
B43564E2339M picture photo
Mfg. Part Number
B43564E2339M
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 200V SCREW
Datasheet Download
B43564E2339M.pdf
Availability of B43564E2339M
QUANTITY
B43564E2339M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43564E2339M
Internal Part NumberEIS-B43564E2339M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package18
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current44.8A
Impedance5 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)8.740" (222.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43564E2339M
Related LinksB43564, B43564E2339M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43564E2339M Details Description
Related parts for B43564E2339M
CONN RECEPT 0.5MM 50POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
TRANSDCR VLT AC RS485 0-150VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
6 X 38 HANDLE datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf