EPCOS (TDK) B43584A4278M
B43584A4278M picture photo
Mfg. Part Number
B43584A4278M
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
B43584A4278M.pdf
Availability of B43584A4278M
QUANTITY
B43584A4278M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43584A4278M
Internal Part NumberEIS-B43584A4278M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)39 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.8A
Impedance47 mOhm
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max)3.217" (81.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43584A4278M
Related LinksB43584, B43584A4278M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43584A4278M Details Description
Related parts for B43584A4278M
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS CLOSE END SRC datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1410 datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MATING CABLE FOR Y-CONN 3M datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 48TSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf