EPCOS (TDK) B43584A4828M3
B43584A4828M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43584A4828M3
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
B43584A4828M3.pdf
Availability of B43584A4828M3
QUANTITY
B43584A4828M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43584A4828M3
Internal Part NumberEIS-B43584A4828M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package18
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)5.728" (145.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43584A4828M3
Related LinksB43584, B43584A4828M3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43584A4828M3 Details Description
Related parts for B43584A4828M3
RES SMD 562K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 48POS GOLD datasheet.pdf