EPCOS (TDK) B43584A9478M3
B43584A9478M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43584A9478M3
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43584A9478M3.pdf
Availability of B43584A9478M3
QUANTITY
B43584A9478M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43584A9478M3
Internal Part NumberEIS-B43584A9478M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm
Lifetime @ Temp.15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.8A
Impedance28 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43584A9478M3
Related LinksB43584, B43584A9478M3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43584A9478M3 Details Description
Related parts for B43584A9478M3
IC OPAMP GP 1.4MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
AC UNIT 3500-5000 BTU/H LT GRAY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 111MM D 37.1MMH datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 450MA 600 MOHM datasheet.pdf
LED COB CXA2530 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
18POS,AMP MCP1.5K,REC HSG,ASSY datasheet.pdf