EPCOS (TDK) B43601A9187M
B43601A9187M picture photo
Mfg. Part Number
B43601A9187M
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43601A9187M.pdf
Availability of B43601A9187M
QUANTITY
B43601A9187M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601A9187M
Internal Part NumberEIS-B43601A9187M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.24A
Impedance820 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601A9187M
Related LinksB43601, B43601A9187M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601A9187M Details Description
Related parts for B43601A9187M
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 200' datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 198K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
REPLACEMENT BACKLIGHT UNIT datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf