EPCOS (TDK) B43601A9397M60
B43601A9397M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43601A9397M60
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43601A9397M60.pdf
Availability of B43601A9397M60
QUANTITY
B43601A9397M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601A9397M60
Internal Part NumberEIS-B43601A9397M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)280 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.08A
Impedance380 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601A9397M60
Related LinksB43601A, B43601A9397M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601A9397M60 Details Description
Related parts for B43601A9397M60
RES SMD 95.3K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
C/A,1.8MM,50/125,XG,LC-SC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
32-PORT CAT5 KVM OVER IP SWITCH datasheet.pdf
IC QUAD UART W/FIFO 3.3V 48-TQFP datasheet.pdf
IC MOTOR CTLR PAR/PWM SSOP20J datasheet.pdf
IC SRAM 8MB 7.5NS 119BGA datasheet.pdf
IMPELLER 182X55MM 230VAC datasheet.pdf
TV 100C 100#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
CAP 1 UF 20% 50 V datasheet.pdf