EPCOS (TDK) B43601B5227M82
B43601B5227M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43601B5227M82
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43601B5227M82.pdf
Availability of B43601B5227M82
QUANTITY
B43601B5227M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43601B5227M82
Internal Part NumberEIS-B43601B5227M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)490 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.53A
Impedance700 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.661" (42.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43601B5227M82
Related LinksB43601B, B43601B5227M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43601B5227M82 Details Description
Related parts for B43601B5227M82
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
ENCODER OPT 32PPR DET 5"CABLE datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIGITAL FLOW SENSOR 100L/MIN NPN datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf