Bourns Inc. MOV-07D301KTR
MOV-07D301KTR picture photo
Mfg. Part Number
MOV-07D301KTR
Brief Description
VARISTOR 270V 1.2KA DISC 7MM
Datasheet Download
MOV-07D301KTR.pdf
Availability of MOV-07D301KTR
QUANTITY
MOV-07D301KTR Order Process
Ship out your order
Specifications of MOV-07D301KTR
Internal Part NumberEIS-MOV-07D301KTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMOV-07DzzzK Series Material Declaration
PCN PackagingMOV Series Sep/2014
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)270V
Varistor Voltage (Typ)300V
Varistor Voltage (Max)330V
Current - Surge1.2kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts190VAC
Maximum DC Volts250VDC
Energy20J
Package / CaseDisc 7mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MOV-07D301KTR
Related LinksMOV-07, MOV-07D301KTR Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MOV-07D301KTR Details Description
Related parts for MOV-07D301KTR
SWITCH 2 POS DIP RECESSED SEALED datasheet.pdf
CABINET ALUM UNPAINTED 3"L X 5"W datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 180A HALF-PAK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf
CGRID VT BKWY HDR TIN 14CKT (240 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.5A 100V DO214AA datasheet.pdf
ULTRA-LITE BLINDHOLE PLUG ASY,10 datasheet.pdf
MOD SCHOTTKY 200V 160A TO-249AB datasheet.pdf